fortum.pl

Rzecznik prasowy

Jacek Ławrecki

Dyrektor ds. komunikacji
Fortum Power and Heat Polska
tel.: +48 662 183 746
Jacek.Lawrecki@fortum.com

We Wrocławiu zakończył się festiwal OdNowa

15.12.2017

Jak żyć nie śmiecąc, jak nadawać „drugie życie” zepsutym przedmiotom i tworzyć z nich zupełnie nowe, użyteczne rzeczy? Tego mogli nauczyć się uczestnicy festiwalu OdNowa, zorganizowanego w ramach akcji „Tu żyję, tu oddycham”. Najmłodsi wrocławianie wraz z rodzinami licznie pojawili się na warsztatach i poprzez zabawę uczyli się naprawy sprzętów, tworzenia instrumentów czy przygotowywania ozdób świątecznych z tego, co normalnie uznaje się za śmieci. Festiwal okazał się praktycznym forum wymiany wiedzy i doświadczeń w obszarze ograniczania produkcji odpadów w gospodarstwie domowym. Partnerem tej międzypokoleniowej edukacji była firma Fortum.

OdNowa, czyli festiwal nieśmiecenia, naprawiania i tworzenia z odpadków odbył się 10 grudnia 2017 roku we Wrocławiu. Główną częścią wydarzenia były warsztaty, podczas których wiele radości sprawiło uczestnikom szycie zabawek, tworzenie karmników czy biżuterii. Organizatorzy zadbali także o świąteczną atmosferę – nie zabrakło praktycznych sposobów na świąteczne dekoracje domu z wykorzystaniem surowców wtórnych.

– Warsztaty zorganizowane w ramach festiwalu OdNowa sprawiły, że wrocławska Zajezdnia Dąbie zatętniła życiem. Dzieci i dorośli własnoręcznie wykonywali świąteczne ozdoby z materiałów, które w innym wypadku trafiłyby na śmietnik. Przez takie działania nie tylko ograniczamy produkcję śmieci, ale także uczymy przyszłe pokolenia, że odpowiedzialność za środowisko spoczywa na każdym z nas – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Oprócz warsztatów zorganizowano akcję wymiany książek oraz gier planszowych, a także zbiórkę zimowej odzieży dla potrzebujących. Równolegle odbywały się dyskusje na temat tego, jak ograniczać produkcję odpadów w gospodarstwach domowych lub jak je dobrze wykorzystać. Podczas wydarzenia obecni byli między innymi przedstawiciele Fundacji OnWater.pl, którzy opowiedzieli o akcjach wyławiania śmieci z Odry i Oławy, tworzenia z nich instalacji artystycznych, a także spławiania na rzece ogrodów z odpadów, na których gnieździ się ptactwo wodne. Zakończeniem festiwalu był z kolei koncert Małych Instrumentów, zespołu, który sam konstruuje swoje sprzęty muzyczne z w wykorzystaniem odpadów.

Festiwal OdNowa cieszył sie dużą frekwencją – łącznie uczestniczyło w nim około dwustu osób. Wydarzenie było częścią inicjatywy „Wrocław. Tu żyję, tu oddycham”, która jest wspólnym projektem portalu Miasto 2077 i firmy Fortum.

Relacja z wydarzenia dostępna pod adresem: https://www.facebook.com/FortumPolska/videos/1775850719155842/